Zevní parazité našich miláčků

Prevence proti blechámaneb boj s blechami a klíšťaty

Najdeme-li v kožíšku našich čtyřnohých miláčků blechu či klíště, pravděpodobně nebudou jenom tam. Někteří zevní parazité prochází několika vývojovými fázemi, jako například vajíčka a larvy blech. Ty pak můžeme objevit v pelíšku, v koberci, či v záhybech gauče. A boj s parazity začíná.

Vyžeňte blechy z domácnosti!

Vajíčka blech nakladených do srsti kočičky či pejska se dlouho na svém místě neudrží a padají do pelíšku, koberce, či jiného okolí zvířátka. Pravidelným úklidem, tedy hlavně vysáváním, sice likvidujeme valnou část těchto vajíček parazitů, ovšem zdaleka ne úplně všechny. Během pár dnů se tedy ze zbylých vylíhnou larvy, které se živí organickými zbytky, těch je v každé domácnosti dostatek. Za čtrnáct dnů se pak larva zakuklí a čeká, a to klidně velmi dlouhou dobu, než se naskytne vhodný nový hostitel pro její vylíhnutí v dospělého jedince. A tím se koloběh života uzavírá.

Aaronek

Jak to tedy účinně udělat?

Vyhubení nežádoucích cizopasníků docílíme snadno pomocí přípravku Frontline Combo Spot On. Jedná se o praktické pipety, určené pro aplikaci na kůži do srsti zvířete. Aplikujeme pipetu přímo na kůži mezi lopatkami, či na jiná místa, odkud si přípravek nemůže náš mazlíček olízat. Vlastníme-li několik zvířátek, je důležité po aplikaci zabránit jejich vzájemnému olizování. Po dobu dvou dnů po aplikaci se nedoporučuje zvíře koupat.

Tento veterinární přípravek obsahuje dvě léčivé látky: (S) – Methoprenum a Fipronilum. Ta první zabrání pomnožení blech potlačením vývoje vajíček, larev a jejich vývojových stádií, nakladených dospělými blechami pod dobu 8 týdnů po aplikaci. Druhá látka zajistí eliminaci klíšťat, a to až po dobu až 4 týdnů po aplikaci. Přípravek také eliminuje napadení všenkami. Dochází tedy ke snížení jak samotné produkci vajíček dospělou blechou, vajíčka mají navíc nižší schopnost vylíhnutí a jestliže i přesto k tomuto dojde, larvy s nízkou vitalitou hynou před dokončením svého vývoje, tedy většinou ještě před, popřípadě po zakuklení. Dospělé blechy pak likviduje druhá účinná látka tohoto přípravku.

Svůj vývojový cyklus tak dokončí minimum zasažených bleších jedinců. Spolu s likvidačním účinkem na roztoče, tedy hojně vyskytovaná klíšťata, případně všenky, je zajištěno vyhubení nepříjemných zevních parazitů z kožíšku našeho miláčka i celé domácnosti.

  

Autor textu: Mgr. Bc. Jindra Vařachová, MBA

Tyto články mají pouze informativní charakter a nenahrazují poradenství lékaře, či lékárníka. V rámci jednotlivých témat se snažíme poskytnout objektivní, vyvážené a pravdivé informace, avšak v rámci omezeného prostoru nemusí být zcela vyčerpávající. Účelem není nabádání k neuvážené spotřebě léčivých přípravků. Při výběru vhodného přípravku a o jeho účincích a způsobu užívání se poraďte s lékárníkem či lékařem. Čtěte pozorně příbalový leták.

 

 

PŘIJĎTE SE PORADIT PŘÍMO DO NAŠÍ LÉKÁRNY: RODINNÁ LÉKÁRNALÉKÁRNA JAROŠOV, PIVOVARSKÁ 546, 686  01 UHERSKÉ HRADIŠTĚ – JAROŠOV, TEL.: +420 572 545 189

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím